Internet Explorer is no longer supported

Please use a current browser!

Osoba pracuje przy biurku.

Ergonomia w domu i w miejscu pracy

Ergonomicznie urządzone miejsce pracy może zapobiec różnym rodzajom bólu. W poniższym artykule pokażemy szczegółowo, w jaki sposób można zaprojektować swoje biuro w domu lub w pracy, by pracować efektywnie i bez przykrych dolegliwości bólowych, które mogą się z wiekiem nasilać.

13 mar 2017

Numerowane strefy bólu

Ergonomiczna lista kontrolna

1. Strefa bólu: Głowa
Dostosowanie oświetlenia i kolorów pomieszczenia dla większej koncentracji

2. Strefa bólu: Szyja
Dopasowanie monitora i dokumentów roboczych do indywidualnej wysokości wzroku

3. Strefa bólu: Plecy
Organizacja powierzchni roboczych dla większej swobody ruchu

4. Strefa bólu: Nadgarstek
Dostosowanie urządzeń wejściowych i podkładek pod rękę do naturalnej postawy ręki

Porada eksperta: Dla zwiększenia koncentracji i efektywności podczas pracy kluczowe jest również uporządkowane otoczenie pracy. Dobrą podstawą jest tutaj logiczny system przechowywania akcesoriów na biurku. Notatki pisane podczas rozmowy telefonicznej nie są sporządzane na luźnych kartkach, lecz w notesach lub w formie cyfrowej. Dekoracje na biurku powinny być także minimalistyczne, ograniczone maksymalnie do dwóch osobistych przedmiotów. Na koniec ważne jest posprzątanie miejsca pracy wieczorem, co pozwoli mentalnie zakończyć dzień pracy.

Osoba przy oknie

Zapobieganie bólom głowy

Oprócz wielu innych możliwych przyczyn bólów głowy, oświetlenie może odgrywać bardzo istotną rolę. Jasność, pozycja i kolor światła mają duży wpływ na obciążenie i wydajność pracy mózgu. Szczególnie ważne jest, aby przestrzeń robocza była głównie oświetlona światłem dziennym. Dodatkowe oświetlenie pomieszczenia powinno być jak najbardziej pośrednie. Zamiast lampy na biurku, zaleca się korzystanie z oświetlenia ściennego, emitującego ciepłe światło.

Porada eksperta: Regularna wentylacja poprzez otwieranie okien oraz stonowane, dobrze dopasowane kolory pomieszczenia również wspierają koncentrację i wydajność. Poziom hałasu także wpływa na nasze samopoczucie i wydajność. Dlatego w środowisku pracy należy jak najbardziej unikać hałasu. Działania te mogą skutecznie zapobiec bólom głowy i stresowi.

Osoba reguluje położenie monitora.

Zapobieganie bólom szyi

Niekorzystny kąt patrzenia na monitor, częste skręcanie głowy oraz nieprawidłowa wysokość stołu powodują napięcia w karku. Akcesoria pozwalające na indywidualne i precyzyjne dopasowanie położenia urządzeń mogą szybko temu przeciwdziałać. Ruchome ramiona monitora, stojaki z regulacją kąta do notebooka oraz regulowane uchwyty do konsoli pozwalają dostosować się do indywidualnej wysokości wzroku. W ten sposób można uniknąć trwałego i niezdrowego ułożenia głowy podczas pracy.

Porada eksperta: Idealna wysokość blatu stołu wynosi średnio 75 cm. Podczas patrzenia na najwyższy wiersz na ekranie głowę należy maksymalnie nachylić o 35°. Podczas pracy z myszą i klawiaturą przedramię i ręka powinny znajdować się idealnie w poziomej linii.

Podkładka pod mysz z podparciem dla nadgarstka

Zapobieganie bólom w ramieniu

Bóle w ramieniu, łokciu i nadgarstku mogą szybko wystąpić z powodu nieprawidłowej postawy ramienia i ręki podczas monotonnej pracy przy komputerze z myszą i klawiaturą. Również wysokość, na której ramiona opierają się na stole, ma znaczenie. Odpowiednie wyposażenie wspiera ergonomicznie prawidłową postawę.

Porada eksperta: Podczas pracy z myszą i klawiaturą przedramię i ręka powinny znajdować się idealnie w poziomej linii.

Osoba siedzi prosto przy biurku.

Zapobieganie bólom pleców

Bóle pleców są wynikiem długotrwałego ograniczenia swobody ruchu podczas pracy oraz nieprawidłowej postawy podczas siedzenia, stania lub skłaniania się. Są to najczęstsze skargi zgłaszane na miejscu pracy i dlatego wymagają szczególnej uwagi.

Porada eksperta: Regularna zmiana pozycji siedzącej oraz ćwiczenia rozluźniające mają pozytywny wpływ na postawę. Ogólnie rzecz biorąc, podczas siedzenia nogi powinny tworzyć kąt 90 stopni, a podeszwy stóp powinny całkowicie dotykać podłogi.